Skip to content Skip to footer

Dzień Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych – Płock, 4.11.2023

W dniu 4.11.2023 liczna grupa z naszej diecezji uczestniczyła w Dniu Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych filii warszawskiej. Tym razem dzień wspólnoty odbywał się w Płocku, w ośrodku duszpasterstwa młodzieży “Studnia”. Poniżej dwa świadectwa z przeżycia tego pięknego i radosnego wydarzenia.

____________________________________________________________________________________________

Kariera w kościele to kariera w dół 🙂

Alleluja!

W dniu 4 listopada 2023 roku uczestniczyliśmy po raz pierwszy w życiu w DWDD filii warszawskiej. DWDD odbywało się w Płocku w domu rekolekcyjnym „Studnia”. W domowym kościele formujemy się od 2014 roku, ale już od jakiegoś czasu coraz bardziej myślimy o służeniu. Chcemy oddawać to co sami kiedyś dostaliśmy dla budowania lepszych relacji w naszym małżeństwie. Jako, że DWDD odbywało się niedaleko naszego domu (mieszkamy w Kutnie), tym chętniej się zgłosiliśmy, chcąc zobaczyć też na czym takie spotkanie polega. Dziś już wiemy na pewno, że było warto! 🙂 Spotkaliśmy wielu znajomych, a także poznaliśmy wielu nowych.

Program DWDD był bardzo bogaty, a całe wydarzenie przygotowane perfekcyjnie! Wysłuchaliśmy konferencji o. Bartka Parysa na temat elementów teologii Żywego Kościoła u ks. Franciszka Blachnickiego. Następnie podczas dzielenia się w grupach zastanawialiśmy się nad tymi elementami – jak ożywić kościół we wspólnocie z Bogiem, słowie Bożym, liturgii, wspólnocie z braćmi i siostrami oraz w misji głoszenia Ewangelii. W czasie podsumowania wybrzmiało jednogłośnie, że aby wokół siebie budować „Żywy Kościół” trzeba samemu być napełnionym Duchem Świętym, samemu żyć Ewangelią i służyć potrzebującym. Należy wciąż od nowa odkrywać piękno Słowa Bożego i żyć nim na co dzień, wciąż od nowa odkrywać piękno liturgii i coraz głębiej wchodzić w misterium Przeistoczenia.

Centralnym punktem płockiego DWDD była Eucharystia pod przewodnictwem  ordynariusza  diecezji płockiej – ks. biskupa Szymona Stułkowskiego. Ksiądz biskup Szymon ubogacił nasze spotkanie nie tylko piękną homilią, ale całym sobą, swoim uśmiechem i poczuciem humoru. Podczas homilii nawiązał do służby w kościele mówiąc: „Kariera w kościele to kariera w dół”.  Mówił, że im niżej schodzisz do potrzebujących, im bardziej im służysz, tym wyżej jesteś w hierarchii kościelnej. Piękne słowa! To zdanie zapamiętamy do końca życia.

Po Eucharystii organizatorzy zadbali o pyszny obiad, był też czas na spacer i rozmowy kuluarowe przy kawie. Następnie odbyły się spotkania w diakoniach specjalistycznych – my uczestniczyliśmy w spotkaniu diakonii Oaz rekolekcyjnych. Bardzo ubogaciła nas wymiana doświadczeń w kilku diecezjach, dużo się dowiedzieliśmy i na pewno wykorzystamy tę wiedzę w przyszłości podczas organizacji rekolekcji.

Wróciliśmy do domu ubogaceni i szczęśliwi. Nie możemy już doczekać się wiosennego DWDD w Łowiczu.

Za to wszystko – chwała Panu!

Edyta i Paweł z Kutna

__________________________________________________________________________

Sobotę, 4 listopada, spędziliśmy w Płocku, zanurzając się w Żywym Kościele – dosłownie i w przenośni.

Żywy Kościół, który jest hasłem roku, był także tematem, nad którym pochylaliśmy się na ostatnim DWDD.

„Kościół Żywy to doświadczenie wspólnoty z Bogiem, …to więź umacniana słowem Bożym,… Najpełniej wyraża się ona w liturgii, kiedy Kościół gromadzi się na uwielbieniu Pana… Kościoła żywego można doświadczyć w braterskiej wspólnocie, w której uczymy się wzajemnej służby i przebaczania…więź z Chrystusem jest zawsze życiodajna, dlatego jej naturalnym przejawem jest udział w głoszeniu Ewangelii słowem jak i stylem własnego życia” – to wg Ks. Franciszka Blachnickiego. Ale nasze rozmowy w grupach i zebrane świadectwa pomimo, że każda grupa miała skupić się na innym aspekcie tej definicji, doskonale można w ten sposób podsumować.

Doświadczenie wspólnoty z Bogiem to świadomość, że On Jest w każdym aspekcie mojego życia. Tylko to doświadczenie uzdalnia mnie do autentyczności, pozwala podejmować nawet najtrudniejsze decyzje po rozmowie z Bogiem, zmienia moje życie ciągle i na nowo, uczy widzieć innego człowieka i motywuje do posługi. Innymi słowy daje możliwość współtworzenia żywego Kościoła.  I najważniejsze – bez namiotu spotkania, bez dobrze przeżywanego spotkania eucharystycznego nie ma mowy o budowaniu wspólnoty  – ani z ludźmi ani tym bardziej z Bogiem.

W sobotę, w Płocku Bóg był z nami – stąd ogromna radość obcowania z żywym Kościołem. Był namiot spotkania, była Eucharystia pod przewodnictwem biskupa Szymona Stułkowskiego i braterska wspólnota z uśmiechem, otwartością, pysznym obiadem oraz rewelacyjnymi ciastami. Był także rekord wszechczasów w ilości obecnych na DWDD fili warszawskiej 😉 Ponad 120 osób przyjechało z 9 diecezji żeby zaświadczyć że Kościół żyje. Niech Pan będzie uwielbiony w swoim Kościele. Amen.

Agnieszka i Adam

Copyright © M&K 2023

Konto diecezjalne:
STOWARZYSZENIE DIAKONIA RUCHU ŚWIATŁO-ŻYCIE
NR KONTA: 06 1240 1574 1111 0010 9045 3697

Masz pytania?
Napisz do nas: kontakt.oaza.lowicz@gmail.com