Skip to content Skip to footer

Oaza Rodzin III stopnia – Kraków, 15-30.07.2023

Ecclesia Mater – Mater Ecclesiae to treść, która przewodziła rekolekcjom formacyjnym Oazy Nowego Życia III ° dla rodzin w Krakowie organizowanych przez Domowy Kościół diecezji łowickiej.
W dniach 15 – 30 lipca b.r. w gościnnych progach WSD Towarzystwa Salezjańskiego na Tynieckiej, 15 rodzin z całej Polski (i nie tylko) razem z 14 dzieci przeżywało swoje odkrywanie Misterium Kościoła. Ojcowie Salezjanie zapewnili wspaniałe warunki mieszkalne, pyszne jedzenie i pomieszczenia do konferencji i nabożeństw. Obecność małżeństw z tylu diecezji, już na początku ukazywała różnorodność nie tylko Domowego Kościoła. Byli reprezentanci diecezji: łowickiej, ełckiej, łomżyńskiej, pelplińskiej, kieleckiej, wrocławskiej, rzeszowskiej, warszawsko-praskiej, gdańskiej i wiedeńskiej. Duchowym wsparciem dla uczestników byli ks. Łukasz Blados i ks. Sebastian Antosik, którzy w swoich homiliach i konferencjach, pokazywali piękno Kościoła zbudowanego na fundamencie Apostołów, na krwi Męczenników oraz Kościół żyjący, posłany do wszystkich czasów i narodów. Codziennie pielgrzymowaliśmy do kościoła stacyjnego, aby uczestniczyć w zgromadzeniu eucharystycznym. Dzięki obecności w różnych świątyniach, mogliśmy poznać przebogatą historię Kościoła w ciągu wieków, wspaniałe budowle wznoszone na chwałę Bożą, przeszłość i teraźniejszość różnych wspólnot zakonnych. Nasze eucharystie sprawowane były m.in. w Katedrze Św. Stanisława na Wawelu, Sanktuarium Św. Jana Pawła II, u Sióstr Dominikanek na Gródku, w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu, w Bazylice Cystersów w Mogile, u Ojców Paulinów na Skałce, w Kolegiacie Św. Anny, u Ojców Dominikanów, w Bazylice u Karmelitów na Piasku. W Kalwarii Zebrzydowskiej uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej. W świątyniach tych przed
wizerunkiem Maryi, odmawialiśmy wspólnie dziesiątkę różańca połączoną z Namiotem Spotkania, w którym medytowaliśmy Miłość przez którą Maryja stała się Matką Kościoła – Matką wszystkich żyjących. Zgodnie z myślą Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickego uczyliśmy się odnajdywać swoje powołanie w Kościele, podejmowania posługi na rzecz wspólnoty i Kościoła, realizowania swojego życia jako posiadanie siebie w dawaniu siebie. Spotkania z Żywym Kościołem, m.in. – Małe Siostry Jezusa, Ruch Focollari, Wspólnota Shalom – były okazją do niejednokrotnie entuzjastycznego poznawania, że Kościół jest bogactwem darów i charyzmatów, gdzie możemy uczyć się radykalizmu i nowych sposobów ewangelizowania i posługiwania w swoich wspólnotach.

Był to radosny czas, nie tylko wzrastania w formacji oazowej, ale również odpoczynku z rodziną, poznawania piękna Krakowa (oraz korków na ulicach!) i przede wszystkim budowania relacji z Bogiem i drugim człowiekiem. Wierzymy, że treści, które otrzymaliśmy podczas rekolekcji, będą pracować w nas jeszcze przez długi czas i przyczynią się do podjęcia decyzji do posługi we wspólnocie i Kościele.

Chwała Panu!
Wanda i Piotr Stawiccy

Zachęcamy do przejrzenia poniższej fotorelacji z rekolekcji.

Copyright © M&K 2023

Konto diecezjalne:
STOWARZYSZENIE DIAKONIA RUCHU ŚWIATŁO-ŻYCIE
NR KONTA: 06 1240 1574 1111 0010 9045 3697

Masz pytania?
Napisz do nas: kontakt.oaza.lowicz@gmail.com