Skip to content Skip to footer

Pielgrzymka jubileuszowa DK – Częstochowa, 9.09.2023

„Człowiek staje się piękny, szlachetny, doskonali siebie, kiedy żyje w prawdzie i w dziękczynieniu.”
ks. Franciszek Blachnicki

W dniach 8-10 września 2023 r. uczestniczyliśmy w spotkaniu odpowiedzialnych Domowego Kościoła w Częstochowie. Centralnym jego punktem była Pielgrzymka Jubileuszowa Domowego Kościoła na Jasną Górę, w sobotę 9 września 2023 r., z okazji 50-lecia istnienia wspólnoty. Z ogromną radością i wzruszeniem przeżywaliśmy to wydarzenie.

Jubileusz stał się okazją do wspominania początków DK i dziękczynienia za minione 50 lat dynamicznego rozwoju wspólnoty. Kiedy w 1973 roku odbywała się pierwsza oaza rodzin, w dwóch turnusach wzięło wówczas udział 180 osób i w rok formacyjny 1973/74 wszedł pierwszy krąg, który tworzyło pięć małżeństw. Po 10 latach od tego czasu było już 600 kręgów, a w rekolekcjach formacyjnych latem 1983 r. uczestniczyło ponad 5000 ludzi. Przez kolejne lata wspólnota się rozrastała, powstawały kolejne kręgi, także poza granicami naszego kraju. Dziś to blisko 5 tys. kręgów w 18 krajach świata, z czego 4 425 kręgów w Polsce, co daje łącznie 43 659 członków Domowego Kościoła. W ostatnie wakacje odbyło się 411 serii rekolekcji, w tym 130 oaz 15-dniowych, w których wzięło udział blisko 24 tys. osób. Jest za co Panu Bogu dziękować!

Mszy św. na Błoniach Jasnogórskich przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, natomiast kazanie wygłosił bp Krzysztof Włodarczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruch Światło-Życie. 

– Jubileusz to dobry czas, by zatrzymać się i podsumować to, co dobre, zauważyć to, co się nie powiodło, by następnie z zebranym doświadczeniem wyruszyć w dalszą drogę i z odnowioną gorliwością świadczyć o Bogu w codziennym życiu – powiedział bp Włodarczyk. 

Biskup zwrócił uwagę, że wyniesienie na ołtarze małżonków Marii i Alojzego Beltrame Quatrocchi w 2001 r., a także beatyfikacja całej rodziny Ulmów, daje impuls do rozwoju refleksji nad małżeństwem, rodziną i ludzką seksualnością. Zaznaczył, że bardzo dokładnie wyrażają to słowa homilii św. Jana Pawła II wypowiedziane dnia 21 października 2001 r w Rzymie: „Drogie rodziny, mamy dzisiaj szczególne potwierdzenie, że można dążyć do świętości razem, jako para małżeńska, i że jest to droga piękna, niezwykle owocna i ważna z punktu widzenia rodziny, Kościoła i społeczeństwa”. 

Dziękujemy Panu Bogu za ten czas, za świadectwo czerpania z łaski i mocy sakramentu małżeństwa wszystkim, którzy przeżywali z nami wydarzenia Jubileuszu. Dziękujemy za Domowy Kościół, który uczy jak żyć tym sakramentem i celebrować go przez całe życie. 

A w naszych sercach szczególnie żywe pozostają słowa ks. Franciszka Blachnickiego, przypomniane wszystkim odpowiedzialnym podczas podsumowania pracy rocznej w niedzielę rano: „Nie możemy myśleć o Ruchu w kategoriach przeszłości i wspomnień. To, co zostało zainwestowane, zasiane i zaczęło kiełkować – musi być pielęgnowane, musi się rozwijać. (…) Czeka nas wielki wysiłek pójścia w głąb.”

Z tym postanowieniem dalszego kroczenia piękną, choć wymagającą drogą formacji we wspólnocie Domowego Kościoła wracaliśmy do domu, do naszej diecezji.

Teresa i Piotr Bibikowie

Więcej o Jubileuszu na stronie https://www.dk.oaza.pl/aktualnosci/

Linki do transmisji z obchodów jubileuszowych: https://www.dk.oaza.pl/aktualnosci/transmisja-jubileuszu-dk/

Copyright © M&K 2023

Konto diecezjalne:
STOWARZYSZENIE DIAKONIA RUCHU ŚWIATŁO-ŻYCIE
NR KONTA: 06 1240 1574 1111 0010 9045 3697

Masz pytania?
Napisz do nas: kontakt.oaza.lowicz@gmail.com